V petek 20. 3. 2015 so nam Sonce, Luna in Zemlja omogočili opazovanje Sončevega mrka. Luna je namreč v petek dopoldne potovala točno pred Soncem in ga zakrila. Iz naših krajev je bil viden delni Sončev mrk (Luna je zakrila približno 68% Sončevega premera), za opazovanje popolnega pa je bilo tokrat potrebno na izlet na Ferske otoke ali otočje Svalbard. Pri nas je Sončev mrk trajal od 9. 32 do 11. 52, višek pa je dosegel ob 10.40.

Kljub temu, da Sončev mrk ni bil popoln, gre za edinstven in ne prav pogost pojav, zato smo ga na naši šoli sklenili opazovati. Ker je Sonce daleč najsvetlejše nebesno telo, ne smemo gledati neposredno vanj, saj si lahko trajno poškodujemo vid, zato smo za namene opazovanja kupili ustrezna očala. Učence od prvega do petega razreda sem obiskala že v četrtek in jim na njim primeren način predstavila ta edinstveni pojav, v petek pa so si ga s svojimi učiteljicami in učitelji tudi ogledali. Ogled za učence predmetne stopnje je vodila učiteljica Renata Pelc, sama pa sem v petek predstavila Sončev mrk tudi učencem obeh podružničnih šol (Struge in Kompolje) in tudi vodila ogled.

Foto utrinke si lahko ogledate v galerijah, zanje pa se zahvaljujem Taminu Petelinšku.

Barbara Blatnik

TAP_0941