ZA STARŠE: Spoprijemanje z nastalo situacijo
- V trenutni situaciji je normalno, če se počutimo vznemirjeni, žalostni, preobremenjeni.
- Pomen ohranjanja zdravega načina življenja (redna, zdrava prehrana, spanje, gibanje, socialni stiki z družino, prijatelji).
- Otroci se boljše spoprijemajo s stresno situacijo, če imajo ob sebi trdne in mirne odrasle (otroci opazujejo in posnemajo vedenje in čustva odraslih).
- Zavedajmo se, da s tem, ko se obnašamo odgovorno (se ne družimo), pomagamo sebi in drugim (preprečujemo širjenje virusa).
- Preverjanje aktualnih novic le nekajkrat na dan (prepogosto gledanje in branje zaskrbljujočih novic ima negativen vpliv) in to od zanesljivih virov.
- Otroci potrebujejo: občutek varnosti in stabilnosti, za to je pomembno ohranjanje dnevne rutine, ki nam zagotavlja predvidljivost in zmanjšuje občutek nemoči (razporeditev časa za različne dejavnosti in obveznosti kot so spanje, učenje, prosti čas, obroki, naj bo čimbolj enaka in ob približno istih urah); čas in pozornost; pomoč pri ohranjanju rutine; pogovor in primerno razlago o tem, kaj se dogaja.
- Družina – v negotovem in stresnem času je pomembno najti čas za skupne, prijetne stvari (pogovor, skupno branje, družabne igre, sprehod, skupno kuhanje, ustvarjanje …).
Spoprijemanje z izolacijo:
- Odgovorno obnašanje, s tem pomagamo sebi in drugim.
- Ostanite aktivni, ohranjajte rutino.
- Ohranjanje socialnih stikov.
- Izogibanje gledanju, poslušanju, branju novic, ki v nas povzročajo tesnobo; preverjanje novic nekajkrat na dan od zanesljivih virov.
- Krepimo, širimo pozitivno.
- Zaščitimo sebe in ponudimo podporo
- Prevzemimo nadzor nad zaskrbljujočimi mislimi (normalno je, da jih imamo, naj nas ne preveč okupirajo); za odvračanje od teh misli in zmanjševanje nemira so primerne aktivnosti npr. gledanje filmov, reševanje križank, sudokujev, klepeti z drugimi, pri čemer naj virusi ne bodo glavna tema.
Darja MACUH Miščič, psihologinja